فیروزه کوبی-تصاویر زیباترین و تنها ترین فیروزه کوبی که در جهان ISO9001  دارد.

فیروزه کوبی-تصاویر زیباترین و تنها ترین فیروزه کوبی که در جهان ISO9001 دارد.

نویسنده: دسته: مقالات تاریخ: Monday, November 12, 2018 نظر: 0 بازدید: 297

بهترین فیروزه کوبی ها برای تزیین سفره عقد و مناسبت ها

تصاویر زیباترین و تنها ترین ظروف فیروزه کوبی که در جهان ISO9001  دارد.

صنایع دستی فیروزه کوبی/لیست قیمت فیروزه کوبی/فیروزه کوبی امضا دار

 اگر به دنبال دنياي اسرار آميز هستيد، مطمئنا آن را خواهيد يافت (رابرت آلن)

 

 

یکی از  زیباترین صنایع دستی های تزیینی- کاربردی ایران  استفاده از سنگهای قیمتی برای تزیین مراسمات مهم همانند مراسم عقد و عروسی است. سنگهای قیمتی به سنگهایی از قبیل زمرد، آماتیس، عقیق، فیروزه، یشم و... اطلاق می گردد. این سنگها که در ایران به وفور یافت می شود پس از تراش و نشاندن آن در ظروفی از قبیل طلا یا نقره و مس دارای ارزش افزوده زیادی خواهند بود.اصلی ترین موارد استفاده از سنگ های قیمتی و همچنین فیروزه  و فیروزه کوبی برای تزیین است.

 

تراش سنگ ها با یک دستگاه تراش برقی انجام می گیرد و پس از دادن فرم مورد نظر به سنگ آن را پولیش (براق ) نموده و در زینت آلاتی از قبیل انگشتر، گردنبند، دستبند ،ظروف تزیینی  مانند انواع ظروف فیروزه کوبی و... جای می دهند. تحقیقاتی در مورد خواص درمانی سنگها نیز صورت گرفته که خود باعث رونق این هنر می گردد. سنگها به صورت خام ( به اصطلاح هنرمندان این رشته زنده) از معدن تهیه شده و پس از درنظرگرفتن الگو یا طرح پیش بینی شده تراش می خورد. تراش سنگهای قیمتی و استفاده آن در ظروفی مانند ظروف فیروزه کوبی و صادرات آن یکی از ارقام بالای صادرات غیرنفتی را شامل می شود.

 از جادوئی ترین خواص سنگ فیروزه با خبر شوید.

آیا فیروزه انرژِ بخش است؟ .

 در این بین یکی از زیباترین صنایع دستی ایران فیروزه کوبی و استفاده از فیروزه در فیروزه کوبی میباشد و بدلیل استفاده از سنگ فیروزه نیشابور که معدن آن از کهن ترین معادن جهان میباشد یکی از با ارزشترین صنایع دستی ها نام میگیرد.

ویژگی‌هایی که باعث می‌شود یک ماده معدنی یا غیر معدنی، در رده کانی‌ها و سنگ‌های گرانبها جای گیرد عبارتند از:
1- سرشت زیبایی ، درخشش و جلای دلپسند
2- استحکام
3 - کمیاب بودن
4 - رنگ و شفافیت و نمود
5 - ساخت و بافت
6 - قابلیت تراش و پردازش
7- قابلیت حمل و نقل

 

یک فرآورده ی فیروزه کوبی اعم از زیروآلات و یا ظروف عبارت از شیئی است مسی برنجی، نقره یی، ورشویی و یا برنزی که ذرات و قطعات ریز سنگ فیروزه بر قسمتهایی از سطوح آن به فرم موزائیک در کنار هم نشانده شده و باین ترتیب جلوه یی خاص بآن بخشیده می شود.از بهترین فیروزه کوبی ایران فیروزه کوبی های اصفهان از شهرت بخصوصی برخوردار است.

ساخت و پرداخت چنین فرآورده یی شامل دو مرحله ی کلی است:

الف) زرگری: زرگری عبارت است از ساخت و آماده سازی شیء مورد نظر با یکی از فلزاتی که فوقاً به آن اشاره شد. این کار بوسیله ی صنعتگران زرگر یا زیرساخت ساز بوسیله ی دست، پرس و یا به کمک هر دو انجام می گردد.

 

پس از ساخته شدن زیرساخت اعم از ظرف یا زیور آلات قسمتی را که باید فیروزه کوب گردد مشخص نموده و اطراف آن را یک رشته باریک فلزی (از نوع فلز خود شیء) بنام «کندن» قرار داده و لحیم می نمایند به قسمتی که اطراف فرم مورد نظر باصطلاح دیواره یی بارتفاع دو تا سه میلی متر از سطح ظرف پیدا نماید اینکار معمولاً بوسیله ی زرگر و گاهی بوسیله ی خود صنعتگر فیروزه کوب انجام میشود.د ر این بین انتخاب مناسب زیر ساخت به زیبایی و ارزش محصول نهایی می انجامد.

 

در صورتیکه قسمت آماده شده برای فیروزه کوبی سطح زیادی را اشغال نماید و زمینه ی آن خالی به نظر برسد با رشته هایی از همان فلز نقوشی جزیی تر کوچکتر به شکل تزئینی (گل و بوته و غیره) داخل آن قرار داده مجدداً لحیم کاری می کنند.

 

این عمل علاوه بر زیباتر شدن فرم کار به سطح فیروزه کوبی شده استحکام بیشتری هم می بخشد و قیمت فیروزه کوبی ها بر این اساس تعیین میگردد.

 

 

ب) فیروزه کوبی: قبل از هر چیز صنعتگر فیروزه کوب خرده سنگهای فیروزه ی غیر قابل استفاده را از کارگاههای فیروزه تراشی و یا معادن فیروزه ی مشهد، نیشابور و دامغان خریداری می نماید.

 تصاویر زیباترین فیروزه کوبی ها برای تزیین سفره عقد

 

از آنجا که این خرده سنگها با مقادیری خاک و خرده سنگهای معمولی همراه می باشد ابتدا آنها را از ضایعات دیگر جدا و تمیز می نمایند. سپس خرده سنگهای فیرروزه را بر حسب اندازه از یکدیگر تفکیک و باصطلاح دانه بندی می کنند تا در ساخت هر محصول فیروزه کوب از قطعه فیروزه یی متناسب تر با سطح کار فیروزه کوبی استفاده بعمل آید.

در مرحله ی بعد شیئی مورد نظر را گرم کرده (در حدود ۳۰ درجه C) و ضمن حرارت دادن روی قسمتهایی که باید فیروزه کوبی گردد «لاک گردوئی» می پاشند بقسمتی که پودر لاک تقریباً ذوب شده و سطح قسمت مربوطه را بپوشاند.

 

در حالیکه هنوز لاک بر سطح شیئی نرم و مذاب بوده و حالت چسبندگی دارد مقداری از خرده سنگ های فیروزه که بر حسب اندازه ی لازم از قبل آماده شده روی کار قرار می دهند. سنگها باید طوری در کنار هم قرار گیرند که حتی الامکان فاصله یی بین آنها باقی نماند.

 

به منظور پر کردن فواصل احتمالی بین سنگهای فیروزه ، حرارت را کمی افزایش می دهند ( حدود ۴۰ درجه C ) و مقدار دیگری پودر لاک بر روی سنگها می پاشند تا زمانیکه لایه ی لاکی بصورت مذاب در آمده و سپس با افزودن سنگهای ریزتر سعی می کنند تا سنگها کاملاً در کار جای گرفته و باصطلاح بر آن بنشینند این عمل را معمولاً با کمک دست انجام می دهند. باین ترتیب که با دست بر سطح فیروزه ها فشار می آورند تا بخوبی به سطح کار بچسبند. پس از سرد شدن شیء قسمتهای لاک بصورت سخت و سفت در می آیند. بعد از این مرحله قسمتهای پوشیده شده از لاک و سنگ فیروزه را به وسیله سنگ سمباده «آب ساب» می نمایند تا قسمتهای اضافی لاک و برجستگی های جزئی سنگها سائیده و صیقلی گردد. در اینجا است که سنگهای فیروزه برنگ فیروزه یی و لاک به رنگ تقریباً سیاه ( قهوه یی تیره) در بین فواصل سنگها نمایان می شود.

 

پس از اتمام این مرحله چنانچه در قسمتهایی از سطح کار باز به هم ریختگی وجود داشته باشد مجدداً شیئی را حرارت داده و بوسیله ی سنگهای ریز و پودر لاک قسمتهای ریخته را مرمت می نمایند و پس از آن سطح کار را سمباده زده و صیقل می نمایند. گاهی عمل مرمت را بوسیله ی نوعی بتونه ی فیروزه یی رنگ که با گل «مل» روغن و رنگ لاجورد تهیه شده انجام میدهند.

 

کلمات کلیدی این مقاله

فیروزه کوبی/صنایع دستی فیروزه کوبی/لیست قیمت فیروزه کوبی/فیروزه کوبی امضا دار/فروشگاه آنلاین فیروزه کوبی و صنایع دستی-ظروف فیروزه کوبی

 

آخرین مرحله ی کار فیروزه کوبی پرداخت است که در دو مرحله انجام میشود.

 

مرحله ی اول پرداخت قسمتهای فلزی است که در کارگاه زرگری یا چرخکاری انجام شده و لایه ی کدر و تیره رنگی را که بر روی قسمتهای فلزی در حین عمل فیروزه کوبی ایجاد گردیده بوسیله ی ابزارهای دستی و یا تیغه ی چرخکاری از روی آن می زدایند و سپس این قسمتهای فلزی را پولیش می کنند تا شفاف شود و حالتی صیقلی پیدا کند.

مرحله ی دوم پرداخت محصول فیروزه کوبی شده است که پس از پولیش قسمتهای فلزی شیئی مجدداً بکارگاه صنعتگر فیروزه کوب بازگشت داده می شود و در آنجا سطوح فیروزه کوبی شده را بوسیله ی روغن زیتون یا روغن کنجد پولیش می نمایند تا این قسمتها نیز شفاف و درخشان گردد.

 

صنعتگر تولید کننده ی فیروزه کوب در مراحل کار از ابزار کار و وسایلی نیز بهره می گیرد که عمدتاً شامل قالب، چکش، دریل، چراغ گاز، چراغ بنزینی، گاز انبر، انبردست، پنس، منقاش لوله های مختلف فلزی، سوهان و سنگ سمباده می باشد.

 

نکته حائز اهمیت در فیروزه کوبی در درجه اول نصب صحیح فیروزه بر روی فلز است، بگونه یی که دارای قدرت کافی بوده و هنگام پرداخت قطعات فیروزه از آن جدا نشود و دیگر اینکه هر چه ظرف فیروزه کوبی شده پرکارتر باشد و قطعات سنگ منظم تر در کنار یکدیگر نصب شده باشد و فاصله ی زیادی در بین قطعات فیروزه دیده نشود کار دارای ارزش هنری بیشتری است.

به همین دلیل خرید صنایع دستی امضا دار از استاد کارهای قدیمی و هنرمند بنام در اولویت خرید خریداران و مشتریان قرار میگیرد.

صنایع دستی آقاجانی تولید کننده ظروف فیروزه کوبی با استاندارد جهانی ISO 9001 

نظرات

نظر دهید

* فیلد های ضروری

کپچا